Yoksunluk

Yoksunluk;

Yoksunluk duygusu, mahrumluk, mahrumiyet. İstenilen, arzulananlardan uzak kalma ve sahip olamama duygusudur. Yoksunluk duygusuna her birey sahiptir, Duygunun varlığını bilen gibi bilmeyenlerinde sayısı oldukça yüksektir. Temel duygularımızdan olan, yoksunluk duygusu, diğer birçok duygumuza göre daha fazla, içe dönük olarak yaşanan ve varlığı hissedilince yoğunlaşan bir duygumuzdur. Herkesin hayatında var olan bir duygu olmanın yanı sıra, kısıtlı az sayıda insan duygusunun farkındadır ve farkındalık içerisinde yaşar duygusunu. Duyguyu tam olarak netleştirmek gerekirse, istenilen, arzu edilen, hissedilemeyen, sahiplik duygusu ve aitlik duygusunun paralelinde yer alan, Ağırlıklı olarak geçmişe dönük anımsamaların varoluşunda meydana gelen bir duygudur.

Yoksunluk duygusunun belirginleştiği durumlar ise, sahip olamama ve geçmişe dönük kayıpların söz konusu edilip, benimsendiği durumlarda daha fazla yoğun olarak meydana gelir. Günümüz de birçok kişi bu duyguyu farklı alanlarda kategorize etmiş olsa da, duygunun var olma ve var olduğunda hayatta kalma kaynağı ise, benlik duygusunun algılanmaması olduğu gibi benlik duygusunun, farkında olmamaktan beslenir. Benlik duygusuna erişmiş her birey bahsettiğim yoksunluk duygusu ve benzeri duyguların varlığının, farkında olup farkındalık içerisinde duyguyu yaşayan bireylerdir. Yoksunluk duygusu nasıl meydana gelir, yoksunluk duygusu ile nasıl baş edilir, yoksunluk duygusu nasıl yok edilir, yoksunluk duygusunun var olma, gelişme ve yok oluşuna kadar birçok detay şema’lı anlatım ile kitapta yer alacağı için genel olarak özetle bu kadarını burada paylaşıyorum. Yoksunluk duygusu, bireyin kendi benliği ile alakalı olduğun dolayı, her an belirgin hale gelmesi kaçınılmazdır. Yoksunluk duygusunun başlıca var olma sebeplerinden, bahsetmek gerekirse (kısıtlı) olarak. Sevgi, saygı, ilgi, değer, sahip olma, ait olma, benliğinden uzak olma gibi durumlar söz konusu olduğunda duygu meydana gelir. Duygunun meydana gelmesi durumunda ortaya çıkan sonuçlar neticesinde, bireyin hayatını olumsuz yönde etkiler. Duygunun etkisine aldığı bireyde ciddi düzeyde yoksunluk duygusunu yaşar. Yoksunluk yaşayan birey tarafından duygu kontrol altına alınmadığı takdirde, ciddi olarak kişide deformasyona yola açar ve sosyal ve özel hayatını etkiler. Yoksunluk duygusu ve benzeri duyguların bireyler de var olma nedenlerinin temelinde ise, başlıca olarak benlik kavramından uzak olmalarını söz konusu edebiliriz. Benlik kavramı ise daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi detaylı olmakla beraber, her birey tarafından irdelenmesi ve keşif edilmesi gereken bir duygu kavramıdır. Benlik duygumuz ise var oluşumuza dayalı bir kavram olduğunu da unutmamak gerekir. (detayları kitapta). Her ne kadar zorlayıcı ve savaşçı bir duygu olsa da yoksunluk duygusu, algılandıktan sonra kolayca baş edilir bir duygu olduğunu da unutmamak gerekir. Bu ve benzeri duygularla karşı karşıya kaldığımız durumlarda, yapmamız gereken en önemli ve pratik çözüm olarak. Öz benliğimize dönmek olmalıdır. Öz benliğimiz, varlığımız demek. Varlığa dönmek ise var adan sonsuz olan ALLAH C.C yönelmektir. Size kitaptan önce bir de sır vereceğim. Dua edin.

Temel duygularımızdan olan, oldukça zorlayıcı bir duygu olan, yoksunluk duygusu herkesin farkında olarak veya olmayarak karşılaştığı bir duygudur. Duygunun var oluşu, gelişmesi, beslenmesi, büyümesi, etkileri, yan etkileri, ve dahasına dair, şema’lı anlatımı ile kitap içerisinde yer alacak olup. Her bireyin sahip olduğu bu duygusunu fark etmesini isterim. Ve dahası kitapta.

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.