Yenilik

Yenilik;

Dünya insanlığının en büyük arzularından birisidir yenilik ve yenilikçi olmak. Her birey hayatının süreci içerisinde yeniliğe dair bir ve birden fazla durumu harekete geçirerek, yenilenme ve yenilikçi olma adına birbirinden farklı olmak üzere performans gösterir ve sonuçlarına göre bu durum hareketine bilinçli olarak devam ederek, hayatın akışı içerisinde yenilenmeye ve yenilikçiliğe devam eder.

Yeniliğe olan hayranlığımız bir yana dursun, her ne kadar dışa dönük olarak gerçekleştirsekte yenilenme konu başlığını konunun varoluş noktası her zaman içerimizdedir. İçsel olarak yeniliği arzuluyor ve hissediyor olmamız yenilenmeye dair bir şeylerin habercisi olmanın da yanı sıra var olan şeylerin değişmesi veya yeniliğe tabii tutulması hakkında ip uçları verir bize. Bu içsel bildirimler dönem dönem düşünce, duygu, his, arzularımız doğrultusunda hayatımızda belirgin hale gelerek kendimize dair olanları gerek dışa dönük, olarak gerek içe dönük olarak harekete geçirmemiz için bazen yeterli, bazen de yetersiz olarak bizde farkındalık oluşturarak kendimize dair söylemlerde bulunurlar. Bu söylemler sonucunda ihtiyacını hissettiğimiz veya ihtiyacına ihtiyaç duyduklarımıza en yakın olanlara bazen yüzeysel bazen de derinlemesine yenilenmeyi aşılarız ve süreç içerisinde aşıya tabii tuttuğumuz durumumuzun yenilik meyvelerini yeriz. Tabii istersek!

Yeniliğe ve yenilenmeye dair bazı bireylerde direnç veya isteksizlik olma durumu oldukça olasılığı yüksek bir durum olmakla beraber bireyin farkında olmadan kendi isteğine karşı temelsiz bir şekilde tepki gösterme hali mevcuttur. 

(Bir danışanım ile gerçekleştirmiş olduğum seans içerisinde. Yenilenmeye dair birden fazla soruya ve soruna sahip iken ve yeniliğe / yenilenmeye dair oldukça arzulu bir haldeyken bir o kadar da istek ve arzularının bilincinde olarak. İstediklerini gerçekleştirmekte ve yenilenmesini istediği kendisi hakkında fazlaca yorgunluk ve yoğunluk hissettiğini ve bu durumun onun için artık sorun olduğuna dair sohbette bulunmuştuk. Sorun oldukça karışık gibi görünse de aslında netleşmiş bir durumdu ve açıkça ortada duruyordu. Bu sorunu göremeyecek kadar kendi isteğine direnç göstermesine neden olabilecek kadar kemikleşmiş bir hal almış olmasıda daha farklı şeylere yol açar hale gelmişti. Yenilenme isteği açık, yeniliğe tabii tutmak istedikleri ortada bir şekilde gerçekleştirmekte zorlanıyor olması onu biraz daha geriye götürerek daha fazla karışık bir duygu durumuyla birlikte pes etme noktasında durdurmuştu. Yenilik isteyen birisinin yenilenmeye dair sorunu ne olabilirdi ki…!)

Yenilikten korkmasıydı tabii ki ve bu korku o kadar gizlenmiş durumdaydı. Bambaşka hal alarak kişi kendi gerçekliğinin dışına geçiş sağlayarak sorununu keşf etmekte zorlanır hale gelmişti. O kadar sinsi ve gizli bir yere saklanması da kişide yorgunluk ve isteksizliğe kadar götürmüştü. 

Yenilikten ve yenilenmekten korkmayın.

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.