Utanma

Utanma(k);

Utanmak durumu, arlanma, teeddüp. Onursuz sayılacak, gülünç olacak bir duruma düşmekten üzüntü duymak, mahcup olmak. Resmi kurumların açıklamaları, utanma duygusuna ilişkin bu yönde olmak ile beraber. Belli bir kavram içerisinde değerlendirilmiş bulunmaktadır. Utanma duygusu insanda ve diğer canlılarda bulunduğu gibi, rastlamakta pek mümkündür. İnsani temel duygularımızın ilk dördünün içerisinde yer alması ile birlikte. Temel duygularımızın oluşumunda önemli ve değerli bir yere sahiptir. Utanma duyumuz. Utanma duygusu ağırlıklı olarak insan da daha belirgin olan bir duygu olmasına istinaden. Daha fazlaca insanlarda rastlamak daha yüksek orana sahiptir. Duygu sahipleri olarak. Hayvanlarında sahip olduğu duygulardan sadece birisi olduğunu bilmekte fayda vardır. Utanma duygusunu. Eminim benim gibi birçok insan hayvanlar da bu duygunun varlığını, algılamış ve hissetmiştir. Utanma duygusu her ne kadar, içe dönük duygu olarak değerlendirilse de. Yaşandığın da veya karşılaşıldığında değerli olduğu anlaşılan bir duygudur.  Utanma duygusuna dair oldukça fazlaca yazmış olduğum yazılarım mevcut olmak ile beraber. Tek bir başlık altında toplanmış olsalar da, diğer önemli duygularımız gibi fazla yere ve alana sahiplerdir. Tek başına bir başlık olarak, kitaptan ziyade cilt, cilt ansiklopedi yazılacak değere sahip olan bir duygu benim için. (fazlaca kitapta). 

Utanma duygusunun, temeli ar, edep, hayâ gibi insanın, insan olduğunu hissettiren kökeni oldukça, yoğun olan duygulardan gelmektedir. Kökeni ağır olan duygularının farkında olmayan, veya aza indirgemiş olan bireylerde, utanma duygusu yüzeysel hissedildiği gibi, başkalarına da minimum seviye de hissettirilir. Ar, edep, hayâ gibi diğer önemli kavramların, birbirine zincirleme olarak bağlı bulunduğu kişilerde bu duygu oldukça yüksek oranda var olur, ve öncelikli olarak benliklerinde yaşayarak. Kendi varlıkları dışında, var olan insanlar tarafından da hissedilir. Ne Değildir ? Sorusunun cevabı ise, herkes tarafından bilinir, çoğu tarafından da kullanılır. Utanma duygusu Yüzsüzlük değildir. Utanma duygusu her ne kadar hayvanlar da görülse de hayvani duygu değildir. Utanmanız gerektiğinde utanın. Ve utanmanın genel olarak değil, kişisel olarak siz de ne mana ya geldiğini idrak edin. Utanmak ve utanma duygusuna sahip olmak kuvvetli iradeye sahip olmaktır. Özür dilemeye yüksek değerler, yüklemek yerine, Utanma duygunuzu değerli hale getirin. Karşılaştığınız veya bir araya geldiğinizde, öncelikli olarak kendinizden ve kendinize yaptıklarınızdan Utanın… Okuduğunuzu anlayarak okursanız, algılamanız daha rahat olacaktır. Kitapta sizlere metotları ile birlikte paylaşmış olacağım.

UTANMA-K:

Sorusunun cevabı aslında yukarıda olduğu gibi keskin ve net değil. Keskin ve net olmadığı gibi yalnız değil. Utanma sorusunun cevabını en güzel alabileceğimiz yer ayna karşısıdır. Aynaya baktığımızda kendimize, dair yaşattıklarımız ve sonrasında kendimizden sonrasında başkalarına yaşattıklarımızı hatırlıyor ve farklı bir duygu hissediyorsak ve adına utanma diyebiliyorsak ne mutlu bize. Duygumuz bizimle demektir. Utanma duygusu tam olarak. Ar, edep, hayâ, saygı, sevgi, güven, dürüstlük, kendi bilme ve benlik ile yaşamaktır. Sizlere bir de büyük bir tane sır vereceğim. Geçmişinizden utanmıyorsanız, utanma duygunuz sizi terk etmiş demektir. Geçmiş dediğim ise, geride kaldığını sandığımız, bilerek, isteyerek, severek, sevmeyerek. Gerçekleştirmiş olduğumuz GÜNAH’larımız… Hiçbir şeye karşı utanma duygunuz kalmadıysa, Günahlarınıza karşı utanma duygunuzu canlandırın…

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.