Sahip Olma Duygusu

Sahip olma duygusu;

Bencilliğin, açgözlülüğün, kibrin, riyakarlığın, hayasızlığın, cimriliğin. Benzeri duyguların, hatta daha fazlasının bir araya gelerek, bir kişi üzerinde toplanması ve toplandıktan sonra, önce kendisini sonrasında bulunduğu topluluğu zehirleme şeklidir. Temeli ise şüphesiz nefs’dir.
Sahip olmak istenilenler, sahip olmak isteyene ‘ait’ olmak ister mi.
Hiç sorulmaz ve sorgulanmaz. Bencillik burada başlıyor zaten…
Hayatımızın her alanında karşı karşıya kaldığımız, oldukça rahatsız edici durumlardan sadece birisidir. Genel olarak dışarıdan bakıldığında, masum bir duygu olarak görünse de, içeriğine erişince oldukça çamurla bezenmiş bir duygu olduğu aşikardır.  Sahip olma duygusu herkeste var olan bir duygu olmasına rağmen, çok az insan bu duygusunu keşif etmiştir ve bilinçli olarak yaşamaktadır.  Birçok insan ise duygunun varlığından bihaber olarak bu duygusunu yaşar ve yaşadıkça, bulunduğu noktadan kendisini başka bir noktaya koyarak. Var oluşunda ona verilen insani sıfatlardan yoksun ve yoksul şekilde hayatına devam eder. Hayat içerisinde herkes her şeye sahip olmak ister. Kimi sahip olur, kimi sahip olamaz. Oysa herkes her şeye sahiptir, sadece bakmaktan öteye geçemedikleri için, sahip oldukları at gözlüklerinden dolayı, göremezler sahip olduklarını. 

At gözlüğü sağı ve solu göstermez sadece ileriyi gösterir nedeni ise.  (detayları kitapta).
Sahip olmak istediklerimizi bildiğimiz kadar, kendimizi bilseydik eğer sahip olmak istediklerimizden olduğu gibi vazgeçerdik. Sahip olunmak istenen her ne olursa olsun, istemeden önce, isteyen olarak kendimizi değerlendirmemiz gerekir. Sahip olunmak istenen şeye sahip olduktan sonra, olacak veya olma ihtimali yüksek olan olasılıkları göz önünde tutmadığımızdan dolayı, obsesif bir duygu ile sadece sahip olmak isteriz. Sahip olmak istenenleri genel olarak değerlendirirsek, meslek grubu olabilir, koltuk olabilir, masa olabilir, ev olabilir, araba olabilir, para olabilir, yüklü bir banka hesabı olabilir. Diğer maddeleri kendi istekleriniz üzerine çoğaltabilirsiniz.  Bir de canlılara dair sahip olma arzusu vardır insanlığın, tehlike her ne kadar sessiz ve sakin dursa da tam olarak burada vuku bulur insanın hayatında.. (detayları kitapta). Araba alırken şoför koltuğuna oturulur, Ev alırken konumuna bakılır, kıyafet alırken bedeninden önce şekline bakılır, koltuk alırken rahatlığına bakılır, masa alırken kaç kişilik olduğuna bakılır. Amaç sahip olmak olduğundan dolayı, bakılan yerler yanlıştır. Bakılması gereken yer oturduğun koltukta nasıl göründüğündür, Evin içinde nasıl yaşadığındır, kıyafetin şeklinden önce bedeninin olup olmadığıdır, koltuk ararken rahatlığından ziyade nereye koyacağındır. Sahip olmadan önce, ait olacak olanlardan ziyade, sahip olacak olanın kendisine bakması her zaman daha sağlıklıdır. Sahip olma duygusu maddi güçle alakalı olan bir duygu değildir. Zaten maddi güce erişmiş olan herkes kısmı olarak sahipsiz sahiplidir. Nedeni ise kendisine sahip olamadan sahip olduklarına dayalı olarak sahip olma arzusunda olduğundandır. Sahip olma duygusunun elbette belli düzeyde sağlıklı şekilde duyguya sahip olma yolları vardır. Sahip olma duygusunun sağlıksız yanları her ne kadar çok fazla gibi görünse de, sağlıklı yanları da oldukça yoğundur. Bu iki ayrım arasındaki ince çizgiyi ise kişi kendisi belirler. Belirginliği gerçekleştiren ise benlik duygusudur. (detayları kitapta).

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.