Mutsuzluk

Mutsuzluk;

Mutlu olmama durumu. Olarak net, keskin şekilde açıklanmış bir duygu durumu. Mutsuzluk ne demek diye sorduğunuz, sorguladığınızda cevaben, aldığımız en belirgin cevap. Mutlu olmama oluyor. Peki insanların hayatların da, etkili olan olumsuz duygunun, bu denli açıklanmış olması ne kadar sağlıklı. Günümüz İnsanlığın, sorunlarının liste başında yer alan, bu sorunu her birey yaşamakta. Sorunun kökeni, mutsuzluk olunca türevleri de o denli çoğalıyor. Neden mutsuzum, mutlu olamıyorum, gibi kendi içinde uzayan soru, sorun listesi ile içe içe oluyor birey. Sorunun içeriği, kendi içerisinde olumsuzluk yüklü olduğundan dolayı, sorgulamaya başlandığı an itibari ile birey, zaten mutsuzlukla karşı karşıya gelmiş oluyor. Farkında olarak, olmayarak mutsuzluğa merhaba diyor. Mutsuzluğa dair herhangi bir durumu sorgulayan birey zaten mutsuzdur. Mutsuzluk mutlu olamama, durumu olarak birçok yerde açıklanmış olsa da. Mutsuzluk tam olarak, o denli bir açıklamaya sahip değil. Değil çünkü Mutsuzluğun kaynağı, mutsuzluk duygusunu yaşayan bireydir. Mutsuzsun çünkü, sahip olduklarının farkında değilsin, mutsuzsun çünkü benliğinden uzaksın, mutsuz çünkü varlığının sadece dünya da yer kapladığının farkındasın, varlığını var eden sonsuz olan ALLAH C.C uzaksın… (detayları kitapta).

Mutsuzluğun kaynağı, mutsuzluğu yaşayan birey olduğuna göre, sorunun cevabını en iyi şekilde verecek olanda yine kendisidir. Mutsuz olan bir insana, dışarıdan hiçbir etki mutlu olmasını sağlayamaz. Tabii bu durum, yaşanılan mutsuzluk duygusunun durumuna göre, değişiklik gösterebilir. Mutsuzluğun da diğer duygularımız gibi, farklı oluşum alanları var. Öncelikli olarak neden mutsuz olduğumuzu idrak etmemiz gerekiyor. Temel iki başlıkta sınıflandırırsak mutsuzluğu, maddi, manevi mutsuzluk olarak gruplandırabiliriz. Maddi mutsuzluk yaşayan birey, istediklerine ulaşana kadar, mutsuzluğu devam eder, edecektir. Çünkü doyumsuzdur. Doyumsuz olduğu için, mutsuzluk o bireyde artık bağışıklık haline dönüşmüştür. Mutsuzluk hastası diyebiliriz. Manevi mutsuzluk yaşayan, her bireyin mutsuzluğu da benliğini bulana kadar devam eder.

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.