Kıskançlık

Kıskançlık;

Kıskanç: Kıskanma huyunda olan (kim’se), günücü, haset, hasetçi, hasetli, hasut.

kıskançlık: Bir kimse bir üstünlük gösterdiğinde veya sevilen birisinin, başkası ile ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutum, günücülük. (alıntıdır)
Resmi kurumlarca kıskançlığa dair açıklamalar bu yönde olmaktadır. Kıskançlık var olan, var olmayan, var olacak olan, var olmayacak gibi sıfatları içinde bulundurarak. Bir insan da içsel olarak, sahip olma, sahip olamama, ait olma, ait olamama, ve benzeri duyguların, daha fazlasının bir araya gelerek. Bir bütün halinde duygu sahibi olan, insanda duygu olmanın ötesine geçip. Karakterde, kişilikte, ve insani dahası özelikte yerini kemikleştirmiş olan duygudur. Her ne kadar insansı duygu olsa da. Hayvanlar da da görülebilen ve algılanan bir duygudur. Hayvanlarda duygunun algılanması doğal bir durum olarak söz konusu edilse de. İnsanlar da bu duygunun olması, ve duygu sahibi insanın bu duygusunu büyütüp, beslemesi, hayvanda olan kıskançlık duygusundan. Daha tehlikeli ve tehlike arz eden bir duygudur. Öyle bir duygu ki hayvan da karşılaşınca insan olarak, mutlu oluyoruz. İnsan da karşılaşınca, hayvanlarda arar oluyoruz. Kıskançlık duygusu, herkeste var olan bir duygu olmasına rağmen, çok az insan duygusunun farkındadır ve duygusunu kontrol etmeyi başarabilir. Bu ve benzeri duygu sahibi insanların tabii ortamlarında, göstermiş oldukları insani olmayan hâl ve hareketleri, duygu sahibi hayvanlarda görünce mutlu oluyorken, insan da görünce, insan olarak duygu sahibinin halini düşünmekten insan kendisini alı koyamıyor. Her ne kadar her iki canlı türünde de var olan kıskançlık duygusu. Kontrol altında tutulmazsa ve duygunun sahibi tarafından fark edilmezse, hayvanda karşılaşılabilecek durumdan daha fazla sorun haline dönüşebilir.  Nedir ? sorusunun cevabı ise tam olarak, Hayvanlarda karşılaşınca mutlu olduğumuz, insanlarda karşılaşınca rahatsız olduğumuz bir duygu. Herhangi insanda bu duyguya dair belirti görürseniz ve algılarsanız, asla dikkate almayın ve hasta olduğunu idrak edin. Ve onun adına sonsuz olan ALLAH C.C şifa dileğin, bu ve benzeri hastalığa sahip olan hiçbir hasta, hasta olduğunu kabul etmez ve bizlere o hastalara dua etmekten başka bir şey düşmez… (detayları kitapta).

KISKANÇ-LIK: 

Kıskançlık duygusu her ne kadar, insan dışında yaratılmış olan diğer canlılarda da görülüyor olsa da, insan da görülmemesi gereken bir duygudur. Kıskançlık ağır nefsi hastalıktır. Kıskançlık iyi niyetli değildir. Kıskançlık sağlıklı değildir. Kıskançlık insanda olsa da insani duygu değildir. Kıskançlık duygusunu, sahip olma, ait olma, muhafaza etme, değer verme, değerli görme ve kılma, v.b. Duygularla karıştırmayın. Her ne kadar insan da da görülen bir duygu olsa da, NE DEĞİLDİR sorusunun cevabı açıktır. İnsani duygu değildir. Bu ve benzeri hastalığa yakalanmış her kim, kimi görürse, sonsuz olan ALLAH C.C dua etsin gördüğü kişi, kişilere çünkü onlar hastadır ve hastalıkları ağırdır. Tek tedavileri ise (detayları kitapta)…
Kıskançlığa dair ne var ne yok, her şey kitapta yer alacak. Yazarken tahminlerin üzerinde ‘eğlendiğim’ konulardan sadece birisi. Hastalığın belirtileri, tedavileri, ve dahası ile sizlerle olacak.

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.