Kazanma

Kazanma;

Kazanma açıklaması genellemeye göre, kazanç, elde etme, kazanmak işi, sahip olmak, yenmek. Ve benzeri cümleler ile ifade edilse de, kazanma hepsinin toplamından daha fazlasına sahiptir. Başlık olarak. Kazanma, kazanmak ile alakalı bir söylem söz konusu olduğunda. İlk olarak idrak edilen, kazanç sağlamak ve elde edilen her ne olursa olsun zafer ilan etmek olur. Hedef kazanma, kazanmak olunca, amaca giderken izlenen yol fark etmeksizin gidilir. Sağlıklı, sağlıksız olarak ilerlenen yolda amaca ulaşılır. Amaç kazanma, kazanmak ise. Kazanmaya dair birçok şeyi söz konusu edebiliriz hayatımız da birey, bireyler olarak. Önemli olan kazanılmak istenin ne olduğu ve nasıl kazanılacağıdır. (detayları kitapta). 
Herkes kazanır, herkes kaybeder. Kazanılan her ne olursa olsun, sahip olunan kazanılanı muhafaza etmek gerekir. Amaç kazanılması gereken benlik ise. Kazanmaya, kazanma sanatına ilişkin olarak birden fazla şeye ulaşabilir ve bilgi sahibi olursunuz. Günümüz de kazanmaya dair. Kazanmak bir başkasının temelini oluşturarak sahip olduklarına, sahip olarak söz konusu edilmez. Herkesin kazandığı, herkesin kaybettiği bir döngüdür bu. Amaç kazanmak ise kazanmak istediğimiz şeyin ne olduğunu çok iyi idrak etmemiz gerekir. Bazen kazanç olarak değerlendirdiklerimiz.
Geçmişe dönük kazanımları da kayba dönüştürebilir. Kazanmak her zaman söz konusu ettiğim benlik ile oluşan ve tamamen manevi bir olgu ve oluşumdur. Kazanç söylemi ile karşılaştığımız da genel olarak beynimiz maddi olarak algılasa da. Kazanma ve kazanç manevi bir olgudur. En büyük kazanç ise birey, bireylerin benlikleriniz kazanması ile başlar. Benlik kavramını genel olarak özetlemek gerekirse, insan olduğumuzun farkına varmamızdır. Benliğimiz ile kazanmadığımız hiçbir şeyi, kazanmış olmayız ve tam aksine hem kaybetmiş, hem de çalmış oluruz. Kazanmak Ne Değildir ? Sorusunun cevabı ise kazanmak hırsızlık değildir. Kazanmak başkasına ait olana sahip olmak değildir. Kazanmak kazara oluşan bir şey değildir. Kazanmak mücadelesiz elde etmek değildir.
Kazanmak emeksiz sahip olmak değildir. Yukarıda da paylaştığım gibi kazanmak sanattır. Kazanmayı düşündüğünüz, düşlediğiniz her ne olursa olsun, maddi durumundan ziyade manevi kazanımına dikkat et edin. Manevi kazanım sahip olunabilecek en güzel kazançtır insanlık için. Kazanmak ile alakalı bir şey söz konusu olduğunda. Kumarda kaybeden aşk ta kazanır. Bugün kaybedersin, yarın kazanırsın. Amaç kazanmaksa her yol yoldur. Hedef belirlenen miktara ulaşmaksa gerisi kaybediş, miktara ulaşmak kazanmaktır, peki sonrası… (detayları kitapta). 
Söz konusu maddi kazanım ise, hiçbir şey gözetmeksizin kör şekilde herkeste hedefe kilitlenir ve elde etmek istediğine ulaşıncaya kadar kör şekilde ilerler. Maddesel olarak ulaştığı veya ulaşmak istediği her en olursa olsun kazandığını düşünürken. Aslında büyük bir kayıptır. Nedeni ise kazandığını düşündüğü şey bir sonraki evrede doyumsuzluğunun nefes alış verişine sebep olacak olmasıdır. Çünkü kör olarak istenen her şey doyumsuzluğun birey de yansımasıdır. Kazanmak arzulanan bir veya birden fazla şeye sahip olmak değildir. Kazanmak kendi içerisinde sanat olduğu gibi, kazanmak içinde sanatçı olmak gerekir. Kazanmanın sanat olduğunu, kazanmak için sanatçı olduğunu idrak eden birey kendi imparatorluğunun farkında olmuş olandır. Nedir ? Sorusunun cevabı ise, Kazanmak sanattır. Kazanmak isteyen sanatçıdır. Kazanmak benlik bilmektir. Kazanmak için savaşçı değil, sanatçı olmak gerekir. Amacı kazanmak olan herkesin güneşi er’den doğandır.
Prf. Uzm. Yaşam Koçu
UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.