Karmaşa

Karmaşa;

Karmaşık olma durumu, çözülmesi güç olan, kişiliğin oluşma ve gelişme evrelerinde ortaya çıkan ve hayat boyu süre gelen duygu durumudur. Varoluş safhasından, yok oluş safhasına kadar uzanan yolculukta insanda, var olan duygularının bütünlüğünün yansıması olarak adlandırabiliriz. Karmaşa duygusunun belirginliği ise yetişkinlik safhasında eriştiğimiz bir duygudur. Temeli her ne kadar var oluşumuza kadar dayalı olsa da, başlangıç noktası idrak olgularımızın tamamlanmasıyla bütünlük kazanır. Karmaşa ile karşı karşıya gelen kişi, kişilerin en büyük sorunu ise yaşadıkları, karışıklık duygusudur. Tek bir başlık olarak okunsa da kendi, içinde oldukça yoğun şekilde alt başlık bulundurmaktadır. Duygunun en belirgin hale geldiği evre ise, karmaşa ile karşılaşmasıdır.

Her ne kadar karışık bir duygu gibi algılansa da, başlığının da içinde barındırdığı, anlama dayalı olarak söz konusu edilse de, fark edildiği zaman da yaşatabileceği karışıklık çok da önem taşıyacak bir hâl de bulunmaz. (detayları kitapta). Karmaşa karışık bir duygu gibi görünse de oldukça sade ve sakin bir duygudur. Adı karmaşa olan duygumuzu karışık hale getiren yine bizleriz. Duyguyu bilinçli veya bilinçsiz şekilde yaşayan bireyler olarak. Duygunun ne anlama geldiğini idrak ediyor olmamız gerekiyor. Karmaşa kalabalıklık değildir. Karmaşa kararsızlık değildir. Karmaşa çokluluk değildir. Karmaşa varoluş içinde, yok oluş değildir. Karmaşa istikrarsızlık değildir. Karmaşa bilinçsizlik değildir. Karmaşa bilinçsiz demek değildir. Ne Değildir ? sorusunun cevabı ise, Karmaşa karışık bir duygu değildir.

Karmaşa her ne kadar bir, birden fazla duyguya dair oluşmuş olup, bütünlük sağlamış olsa da. Karmaşa karışık duyguların bir araya gelmesi ve duygu karmaşasından oluştuğu gibi genelinin bir tek duygu da belirginleşmesidir. Hayatınız da karmaşa duygusu ile karşılaştıysanız emin olunuz ki, hayatınızın bir yerlerinde kargaşa söz konusu olmuştur. Gerek yaşadığınız zaman diliminde, gerek geçmiş zaman diliminde yaşanılan, duygu karmaşasına dayalı olarak. Karmaşa duygusu ile karşılaşmış olabilirsiniz. Kargaşa kavramını, karmaşa kavramından ayıran en belirgin özelliği ise, karmaşanın birden fazla duygunun söz konusu olması. Kargaşanın ise yaşadığımız ve bize ait olan hayatımızın düzensizliği ve karışıklığa dayalı olduğu gerçeğidir.  Benlik duygusuna kadar ilerleyen duygu olan, karmaşa duygusu tamamen benlik ile alakalı bir duygudur. Karmaşanın söz konusu olduğu zamanın ve konuların önemi olmadığı gibi, benlik duygusunun farkındalığını idrak edememiş olan herkeste söz konusu olan duygudur. 

Benlik duygusu ben dediğimiz ve tamamen bize ait olan duygulardan oluşan temel duygularımızın başlangıcıdır. Karmaşanın söz konusu olduğu nokta ise sahip olunan, sahip olmak istenen, dışarıdan edinilen, kendimize ait olmayan, dışarıdan aktarılmış duyguların bir araya gelerek meydana gelmesi ile söz konusu edilir. Kişi benliğinin ve benliğinin farkında değilse, yaşadığı kargaşa sonrasında karmaşa ile karşılaşmaması mümkün değildir. 

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.