Kalite

Kalite; 

Dünya insanlık tarihi boyunca yaratılmış olan insanlık her zaman iyiyi veya en iyiyi arama gayretinde oldu ve olacak. Ta ki dünya üzerinde insanlığın son tarihine kadar. Özelikle dünyanın yakın çağlarında ve çağımızda iyi ve en iyi arayışımızın yerini ‘kalite’ diye isimlendirilen bir kelime yerini alarak bütün arayışların üzerine etiket gibi yapıştırarak kullanır hale geldik.! Peki gerçekten kalite neydi ve kalite tam olarak ne demekti hayatlarımızda. Kalite Fransızca kökenli olup. ‘Qualite’ Türkçe manası ise ‘nitelik’ sözcüğünden alıntı olmaktadır. Latince ‘qualis’ nasıl soru sözcüğünden türetilerek günümüze gelene kadar dilimizde kalite olarak yerini almıştır. Ve kalite artık hayatımızın o kadar fazlaca merkezine yerleşmiştir ki, gerekli gereksiz her yerde kullanır hale gelmişizdir. Dünya devletleri kendi bünyelerinde kalite ve kalite standartlarını belirlemek için birden fazla enstitü oluşturarak sınıflandırmalara tabii tutarak fazlaca özgür olan kalite kavramını sınırlandırarak olağanüstü şekilde insanlıkla buluşturmuşlardır.

Yukarıda ki okuduğunuz alan kalite dair yazmış olduğum kabaca paylaşımdır. Kaliteye dair asıl sorun haline gelen bir durumumuz var ve bu sorun oldukça yoğun şekilde insanların hayatlarında yer almaktadır. Bilinçli ve bilinçsizce kullanılan kalite söylemi, kullandığımız eşyalardan, objelerden, insani üretim doğrultusunda hayatımızda yer alanlarında dışına çıkarak sıradanlaşmış gibi görünse de bambaşka hal de bizlerle birlikte yaşamakta. Sosyal hayatımızda, özel yaşantımızda, iş yaşantımızda birden fazla birey ile karşılaşmaktayız ve karşılaştığımız bireyleri bazen kendimizce, bazen de genellemeye göre sınıflandırarak (insani boyutta iyi insan / kötü insan) yaklaşımlarda bulunuruz. İnsanlıkla ve kalitenin arasında ki bağ sadece insanlık tarafından üretilenler arasında yer alırken kalite kavramı artık insanlar arasında, sınıflandırma, ötekileştirme, övme, ayrıştırma gibi eş benzer kelimeler ile yerini almış durumda.

Tanıdığımız veya yeni tanıştığımız bireylere karşı tutum sergilerken veya başka insanlara söz konusu ettiğimiz bireyi / bireyleri aktarırken. Kaliteli insan, kaliteli karakter, kaliteli kişilik, kaliteli diye uzayan bir söylem listesi ve yakıştırma ile karşılaşıyoruz. Peki bunun sebebi nedir ve insanlar kendileri dışındaki insanlara kalite yakıştırmasını hangi etkenleri söz konusu ederek yakıştırıyorlar. Maddi durumları, soylu aileden gelmeleri, dışa dönük hal ve hareketleri ve dahası gibi etkenler söz konusu ediliyor ki, insanların kalite potansiyelini algılayabiliyoruz. Veya hangi prosedürlerden geçirerek bireye kaliteli etiketini yapıştırıyoruz. Evet kaliteli eğitim alınabilir, kaliteli iş sahibi olunabilir, kaliteli eşyalar kullanabilir, kaliteli bir yaşamda sürebilir bireyler. Dışa dönük olarak kazandıkları ile… Peki diğer insanlara kalite alanı ile hangi yaklaşımda bulunmamız gerekecek.

-Kalite yaratılmış olan hiçbir insana yakıştırılamayacak kadar anlamsız bir söylemdir. İnsandan insana söylenen. Kaliteyi canlandırmak ne kadar doğru ki!-

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.