Hayır

HAYIR;

Birden fazla insanın genel olarak karışılaşmış olduğu, rahatsız edici ve fazlaca yoran bir durumdur hayır diyememek. Genelde karşılaştığımız insanların genel sorunu olarak algılarız ve ilk yaklaşımımız hayır demelisin, hayır diyebilmelisin, neden hayır demiyorsun diye uzayan bir liste ile karşımızda ki insanlara söylemlerde bulunuruz. İnsanların hayatlarında ki hayır tam olarak nedir, hayır hayatımızda ne anlama gelmektedir, neden bu kadar önemli bir şeydir ‘HAYIR’ demek.  Arapça kökenli bir kelime olan ‘hayr’ dan kök olarak gelmiştir. Dilimize anlam olarakta, olumsuzluk içermekle birlikte istememe, kabul etmeme gibi eş benzerli anlamları da içerisinde barındırmaktadır.

Genel olarak aşağıdaki açılımları ile açıklanmıştır.

1.
Ad
bir karşılık beklemeksizin yapılan yardım, iyilik işi, iyilik.

2.
sıfat
yararlı, uğurlu, güzel, hayırlı, iyi. “Bir hayır haber alsaydık”

3.
isim İyilik, karşılık beklenmeden yapılan yardım.

4.
sıfat İyi, hayırlı, yararlı, faydalı:

      Hayır haberdir inşallah!

Tam olarak hayır ne anlama geliyor peki diye sorgularsak;

Bizi tam olarak ilgilendiren durumu ise karşılaştığımız konu ve konu başlıklarına hayır demekte zorlanıyor olmamız ve hayırın bizdeki manasını tam olarak algılamamız. Olsa gerek… Hayatımız içerisinde birçok insan bu durumundan şikayet eder ve şikayet etmenin ötesine geçerek, istem dışı devam ettirir ve zaman içerisinde algıladığında sorununun tekrarladığını fark ederek. Kendi içerisinde ciddi olarak sorgulamalara sebep olur. Ve bu durumunda kişi de maddi ve manevi kayıplara yol açarak gerçekliğinden uzaklaşmaya devam ederek, farklı sorunlara da kapı açmış olur.

Öncelikli olarak hayırın ne anlama geldiğini algılamamız gerekiyor ve hayatımızda yer alan hayırın ve hayır diye isimlendirdiklerimizin ayrışımını yapmamız gerekmektedir ki, sorunumuzun tam olarak ne olduğunu anlamış olalım. Hayr karşılık beklemeksizin, bedelsiz olarak gerçekleştirilen tarafımızca faal hale getirilen durumlarda ortaya çıkan sonuca karşı kazanımlarımızın bizi tatmin etmeye yönelik sonuçlarıdır. Hayır ise tamamen istememe ve kabul etmeme gibi eş benzeri olan söylemlere dayalı olarak karşımızda ki insanlara olumsuzluk içeren bir yaklaşımdır. Hayır demek istiyorsan hayatında yer alan ‘hayr ve hayır’ ın merkezi köklerini yeniden oluşturman gerekmektedir. Bu konu hayatın içerisinde seni zorlar hale geldiyse şayet uzmandan yardım almanı tavsiye ederim.

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

 

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.