Gelecek Kaygısı

Gelecek Kaygısı;

Kaygısı taşıyan tek canlı türü insan topluluğudur. Yaşadığımız dünya hayatında. HZ. ÂDEM (A.S.) İtibaren insanlık hayatında yer edinmiştir, Gelecek kaygısının temelini oluşturan en büyük etken ise nefs-i duygu ve düşüncelerimizdir. (belki de doyumsuzluğumuz) Gelmeyen geleceğe dair, kaygı, paranoyaklık, şüphecilik. Gibi birçok duyguyu içeren nefsi arzuların, kişilerin içerisinde bulunduğu zaman diliminde ciddi anlamda sorun ve sorunlar teşkil etmektedir. Oysa gelecek zaten gelecek, gelecek olan geleceğe dair kaygı ve benzeri duyguların oluşmasına, oluştuktan sonra, beslenmesine sebep ve neden olan yine duygunun kaynağı olan insandır. İçinde bulunduğu zamanın akışına kendisini uyarlayıp, Geleceğe dair kaygı duyduğu, duygu ve düşüncelerini göz den geçirip. Kaygının oluşmasına sebep olan etkenleri göz önünde tutup, nefsi oluşan duygunun kaynağına erişip sorun ve sorunlarla iç içe olup, gerekli, gereksiz ayrımlarını gerçekleştirip, yaşamış olduğu içsel gelecek kaygısı ile baş edebilir duruma gelebilir. (Peki ama nasıl ? cevabı kitapta). Gelecek kaygısı her ne kadar maddi olarak söz konusu edilse de, öz var olma sebebi tamamen manevidir…Geleceğe dair duygu ve düşüncelerin bugünden, kaygı dolu olması gelecek olan zaman dilimi geldiğinde başarısızlığa yol açar… Herkes gibi sen de başarısız olmayı istemezsin tabii ki. Başarısız olmamak için başarılı olmak gerekir.Başarılı olmak için başarısızlığı bile başarı olarak değerlendirmek gerekir. Geleceğe dair duyulan kaygı tamamen çıplak ayakla cam kırıkları üzerinde yürümeye benzer. 

Çünkü gelecek kati suretle ‘ALLAH C.C’ tarafından bilinmektedir. 

Bilinmeyen zaman dilimine dair kaygı ve benzeri duyguları taşımak ise nefsi duyguların tam anlamıyla yüzeye çıkmasına benzer.Kaygının başlangıç noktası ise sahip olunan ve sahip olunmak istenenlere dayalı olmak üzere, duygunun sahibi tarafından beslenir ve beslendikçe, kaygı artık içinden çıkılmaz bir hâl alır. Gelecekte, geçmişin bir parçası zaten. Birisi yaşanılan zaman dilimi, diğeri yaşanması ön görülen zaman dilimi. İkisi arasında ki bilinmezlik ve en belirgin fark her iki zaman diliminde yaşanılacaklara dair herhangi bir bilginin olmamasıdır. Bununda adı ‘KADER’ dir

HZ. MUHAMMED (S.A.V.) Efendimizin de buyurduğu gibi;

“Eğer siz Allah’a gereği gibi güvenseydiniz, (Allah), kuşları doyurduğu gibi sizi de rızıklandırırdı. Kuşlar sabahları kursakları boş olarak çıktıkları, hâlde akşam doymuş olarak dönerler” (Tirmizî, Zühd, 33).

Varlığını var edenin, varlığını bilirsen dünya hayatında….

Ne KAYGI kalır, ne gam, ne keder

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.