Geçmiş

Geçmiş;

 Var olduğumuz an dan bu an’a kadar, geride bıraktığımız zaman dilimine ‘geçmiş’ diyoruz. Geçmiş olarak adlandırdığımız zaman dilimini ise bilinçli veya bilinçsiz olarak yaşayanlarda yine bizleriz.  Herkesin geçmişi kendisine öğretmen ve öğretidir. Adı geçmiş olan öğretmenin, bizlere katmış olduğu öğretileri, yaşadığımız zaman diliminde öğrendiklerimizin idrakı ile yaşıyor olmamızın bir adı da tecrübedir.  Çünkü geçmişten öğrendik geleceğin derslerini. Geçmiş dediğimiz zaman dilimi, yaşanmışlıklarla dolu olmakla, beraber olumlu veya olumsuz, olmak üzere iki grupta kendi içinde ayrışır. Olumlu, olumsuz öğretilerdir. Bizler genelde olumsuz öğretileri, yaşadığımız bu anda söz konusu etmeyi daha fazla ön planda tutarız. Nedeni ise geçmişin bizler de bırakmış olduğu olumsuz izler ve izlenimlerdir. Farkındalığının farkında olmayan, insanlar genelde iki gruba ayrılmış olan geçmiş zaman diliminin, olumsuz öğretileri ile an da yaşar. Farkındalığının farkında olan kişiler ise olumsuz öğretileri sadece deneyim ve tecrübe olarak değerlendirip an da kalırlar. Ve geçmeyen geçmişi geçirmiş olurlar. Genel olarak herkesin kilitli kaldığı bir kapıdır yaşamış olduğu geçmişi.

Kapının anahtarı da kendisindedir. Anahtarı dışarıda veya başkasında aramak ise ahmaklıktan başka bir şey değildir. Geçmiş diye adlandırdığı zaman dilimini, yaşayan kendisi olduğu gibi kapıyı kapatan ve kilitleyende yine kişinin kendisidir. Geçmiş tabii ki geçer ve geçecektir.  Önemli olan geçmiş dediğimiz zaman dilimi içerisinde yaşanılan, yaşatılan, öğretilen, öğrenilen, iyi ve kötü olmak üzere deneyim, sahibi olduğumuz her an dan ve her yaşanmışlıktan şu an içerisinde bilinçli şekilde farkına varıp fark etmekten geçer. Geçmişi geçirmek.

GEÇMİŞTEN KURTUL-MAK

Yaşatmış ve yaşamış olduğun geçmişten şikayet etmeyi, İçinde bulunduğun bu an ki zaman diliminde her daim geçmişi yâd ederek yaşamayı bir kenara bırakıp. Yaşatmış ve yaşamış olduklarından dersler çıkartıp. Hayatın ve hayatının farkına varıp, Geçmişin gerçekten geçen bir zaman dilimi olduğunu idrak edip, yaşadığın şu anın da geçmiş olacağının bilincinde olup, ve en önemlisi kurtulmak istediğin geçmişin ile samimi ve dürüst şekilde yüzleşip, yüzleştiklerin ile acı dâhi çeksen susmak yerine kendine ses edip, yaşamış veya yaşatmış olduklarını kabul edip, önce kendini temizleyip sonra geçmişten bu anına gelen izleri kabul edip, kendinden ve geçmişinden özür dileyip ve en önemliside! Geçmişten kurtulmak isteğidir.

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.