Fedakarlık

-Fedakar insanları muma da benzetebiliriz. Yandıkça ışık saçarlar etraflarına, amaçları ışık saçmak oldukları için, yanmalarını çok dikkate almazlar-  -Uğur Kılıç-

 

 

Fedakarlık;

Kendinden başka, insanlara ait olanları, kendine ait olanlar kadar, sahiplenme ve korumanın bir diğer adı. Maddi, manevi olarak herhangi bir menfaat, gözetmeksizin yararlı, faydalı olmanın yanı sıra, karşısındaki insana maddi, manevi kazanç sağlamanın genel adı olmakla beraber. Bencilliğin tam olarak tersi olarak da söyleyebiliriz. En fazla bilinin temel adı ise fedakarlıktır.  Fedakarlık duygusu, her birey de var olan, duygu olmakla beraber, temel duygularımızın, oluşumunda yer almaktadır. Bu duygumuz insani duygularımızın olduğunun, en güzel örneğidir. İnsanlığın en fazla ihtiyaç, duyduğu duygudur. Bencillik olarak değerlendirilen duygulardan, tamamen arınmış olan, diğerkamlık duygusuna herkes sahip olsa da çok az insan da rastlamak, günümüz de mümkündür. Diğerkamlık duygusuna sahip olan insanları, duyguya sahip olmayan insanlar tarafından, günümüz insan topluluğu içerisinde farklı algılanıp, değerlendirildiklerinden dolayı, duygu sahibi olmayan insan topluluğu tarafından, bu duyguya sahip insanlar, genelde kullanıma açık olarak görürler. Fedakarlık duygusundan, yoksun olmakla birlikte, bu duygunun yokluğu içerisinde, hayasızca, edepsizce, arsızca. Duyguya sahip olan insanları kendi çıkar ve menfaatlerine göre kullanırlar. (kendilerince) kullandıkları kişinin, fedakarlık duygusunu salaklık olarak ele alıp. Duygunun öz duygusu olduğunu hiçe sayarak. Dünyevi çıkar ve menfaatlerine göre hareket ederler. Sonsuz olan alemlerin Rabbi’nin AHİRET alemini anımsamazlar bile… (detayları kitapta). Diğerkamlık duygusuna sahip olan hiçbir insan, kendisinin kullanıldığını veya kullanıma açık olduğunu düşünmez bile, yaşadıkları duygu insani bir duygu olduğundan dolayı. İnsanlığı var edenin varlığını bildiklerinden ötürü, karşıt olan kişi, kişileri dikkate dâhi almazlar. Çünkü duyguya sahip olan insanlar, duygularından nasıl eminlerse, insanlıklarından da o kadar eminlerdir. (detayları kitapta).

Fedakarlık duygusundan yoksun olan insanlar ise, dünya da sadece insan olarak yer alırlar, insani sıfatlardan yoksun, yokluk içerisinde olduklarından bihaber şekilde ahiret hayatından pervasızca yaşarlar. Fedakarlık duygusu her insan içinde var olan az insan içinde belirlen, birazında hayat bulan bir duygu olmakla birlikte, yaşamayı bilene güzel bir duygudur. Fedakarlık yazdıklarımdan tabii ki ibaret değil. Daha fazlasını içermektedir. Kitapta en fazla yer verdiğim konu başlıklarından birisidir.

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.