Değişim

Değişim;

Zaman dilimi, içerisinde ki değişikliklerin, bütününe değişim denir. Genel olarak okuduğunuz gibi açıklanmış olsa da, değişim. Tam olarak açıklananın ilerisinde olan, manası vardır. Değişimin, maddesel olarak sahip olunanların, kendi içerisinde yenilenmesi, yerine yenisinin getirilmesi, sonucunda gerçekleşen neticedir. Maddesel olarak değişimi, örneklemek gerekirse, ihtiyaç duyulan, ayakkabının, masanın, koltuğun, montun, perdenin, telefonun, bilgisayarın, arabanın. Artık gerektiği kadar ihtiyacı, gidermemesi sonucunda, yerlerinin yerine yenisinin, getirilmesi veya üzerlerinde uygulanan gerekli, yenilemenin sonucunda gerçekleşen duruma, maddesel değişim diyebiliriz.

Değişim günümüz de, her ne kadar kalıplaştırılmış olsa da, herhangi kalıpla değerlendirilemez. Günümüz dünyasında değişimin, maddesel olarak yoğun şekilde söz konusu edildiği aşikar. Özelikle maddesel değişim için söyleyebiliriz. Bunun için en belirgin sebep ise, günümüzde uygulunan popülist kültürün, hayatlarımıza uygulamış olduğu, versiyon, versiyon yenileme, moda, moda akımları gibi kendi içerisinde türevlerini bulunduran, anlam karmaşası içerisinde, var olan durumdan ötürüdür. Değişim maddesel olarak ihtiyacımız, olanın karşılanmadığından ziyade, popülist kültürün sunumundan kaynaklı olmaktadır.

Günümüzde değişim ağırlıklı olarak, maddesel algılanıp, maddesel kaynaklara dayalı olarak gerçekleştirilse de, yapılan değişikliklere değişim denmez, denemez. Son yıllarda kişilerin, kendilerine dair değişimleri de maalesef bu yönde, olmakla birlikte, değişimden ziyade yabancılaşma yolunda ilerliyor. Yabancılaşmadan kasıt, kişinin kendisinden yabancılaşmasıdır. Benim değişime ihtiyacım var, duygusuna kapılan her bireyin, değişimi söz konusu ettiği ilk olanlar listesinde ise, tanıdık doktor var mı, sıkıldım bu yüzden, yüzümü değiştirmem lazım, yeter kaç yıldır aynı insanı görüyorum, ayna da biraz değişim şart, birkaç kilo gitsin değişirim, biraz kilo alsam fena olmaz, biraz değişimden, ufak dokunuşlardan ve biraz olan hiçbir şeyden zarar gelmez. Biraz olan her şey çok olur, çokluk olan yerde yokluk olur… Boşuna dememişler, damlaya damlaya göl olur… Düşünceleri bu yönde olan insanların, damlamaları sonucunda olan ise kurak toprak olur…

Değişime karşı duygu, düşünceleri bu yönde olan, insanların değişimi sadece anlık olmakla, beraber kendilerine ait, öz benliklerinden, kaçış, yok oluş ve yabancılaşmak olur. Dışsal değişimi söz konusu eden, her birey değişmiş olmaz. Yabancılaşmış olur. Dışsal değişimi gerçekleştikten sonra, değişmeyen benlik, değişmeyen duygular, değişmeyen karakter, değişmeyen kişilik, değişmeyen düşünceler. Sabit dururken değişen ne olmuş oluyor dışsal değişiklik dışında… Dışa dönük değişimi gerçekleştirdin, değiştin de… Hâlâ aynı duygu, düşünce, karakter, kişilik, ve dahası… En güzel değişim dışsal olan değildir. İçsel değişimdir. Dışsal değişim manasız değişimdir. İçsel değişim güzel ve samimidir. Kişinin kendisine dair uygulaması gereken, en güzel değişim içsel değişimdir.

Prf. Uzm. Yaşam Koçu
UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.