Farkındalık

Farkındalık;

Farkında olma durumudur. Genel açıklamalar her ne kadar bu yönde olsa da. Farkındalık farkında olma durumunun daha ötesindedir. Farkındalık birbirinden farklı olan duygu ve düşüncelerimizden ziyade, yaşadığımız hayatta birçok şeyin, farkında olma durumundan daha fazlasını içinde barındırmaktadır. Farkındalık ne farklılıktır, ne de farklılıkların birbirinden farklı olmasıdır. Farkındalık tamamen benlik ile alakalı olup, kişinin varlığının farkında olmasıdır. Kişinin varlığının farkında olması da, yoktan, var eden sonsuz olan ALLAH C.C bilmektir… (detayları kitapta) Farkındalık kendinin, dünyanın, dünya hayatının, kaderin ve kaderi ile yaşayan kul’ lar olarak kendini bilerek, hayatın bilincine vararak yaşamaktır. Farkındalığının farkında olmayan insan değerlerini ve benliğini yitirmiş insandır. Birçok insani vasıftan, sıfattan yoksun ve yoksul yaşamaktır.

Farkındalığı fark edip yaşamak ise tamamen, benliğe ulaşıp ben dediğimiz öz ve gerçek olan kimliğimiz ile yaşamakla başlar. Farkındalığa en hızlı ulaştıracak yol ise kendimizi tanımaktan geçer. Farkındalığa ulaşmak ise kendini tanımakla başlar. Kendini tanımak ise kendin ile, adaletli, kararlı, ve istikrarlı olan ve olacak olan soruları sorarak, cevaplandırmayla, alınan cevaplara dayalı olarak kendimizi tanıma,algılama ile gerçekleşir. Her şeyin farkında olmak, farkındalık ile yaşamak değildir. Her şeyin farkında olarak yaşamak, hayatta, hayatlarımızda karşılaştığımız veya karşılaşma ihtimallerimizin yüksek olduğunu ön gördüklerimizin bilincinde olarak yaşama halidir. Bilinçli olmaktan başka bir şey değildir. Çamurlu yolda yürürsen, çamurlanırsın, tozlu yolda yürürsen, tozlanırsın, temiz yolda yürürsen, temiz kalırsın. Bu bilinçli yaşamaktır. Farkındalık ise kişinin öz’üne dönerek, varlığının nedenlerini, bilerek ve var edenin şüphesiz ALLAH C.C. olduğunun idrakı ile yaşamaktır. Farkındalık günümüz de çok fazla kullanılır, popüler olmuş bir kavramdır. Birçok insan tarafından, bu kavram söz konusu edilse de tam olarak başka insanlara aktarılmış veya tam anlamıyla ulaştırılmış değildir. Genel olarak baktığımızda ise günümüz de, herkes kendi içerisinde farkındalıkla yaşamaktadır. Farkındalıkla yaşayan insan topluluğunun içerisinde, haksızlık veya benzeri durumların olması asla söz konusu olmadığı gibi söz konusu dâhi edilmez, edilemez.

Farkındalığa sahip olmak, birçok insan tarafından farklı şekillerde ve anlamlarda yorumlansa da, farklılıklardan daha basit ve daha kolay algılanabilir, algılandıktan sonra farkındalıkla yaşanabilir, farkındalık tamamen bilinçlenme halidir. Farkındalığın kaynağı asırlardır gün ışığındadır. Gün ışığında olanı görmemek, ya körlüktür, ya nankörlüktür.  Farkındalığını fark ederek, farklılıklardan ve farklı olarak yaşamaktan uzak olarak, Var eden sonsuz olan ALLAH C.C. varlığını bilerek ve bilincinde olarak yaşamak kendi içerisinde zaten büyük bir farkındalıktır. ALLAH C.C bilmek ise, cennet ve cehennemi bilmektir.

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.