Başarısızlık

 

Başarısızlık;

başarılı olamama, istenilen, ön görülen sonuca ulaşamama durumudur. Muvaffakıyetsizliktir.

Her bireyin hayatında başarısızlık olarak değerlendirdiği, yaşayarak edinmiş olduğu, olumsuz sonuç olarak da adlandırabileceğimiz tecrübelerinin genelidir. Eminim senin de birden fazla, başarısızlığın söz konusu hayatında.  Yukarıda gördüğünüz fotoğrafın içerisinde gemi var. Gemi oluşturulmadan önce düşünce olarak yapan kişide yer edindi. Düşüncesi sonucunda geminin yapımına başladı. Sonuç olarak düşüncesini gerçekleştirdi ve gemiyi son haline kadar getirdi. Unuttuğu küçük bir detay vardı. Detay her ne kadar küçük olarak isimlendirilse de. Kendisinin ve geminin yolunu belirleyecekti. Küçük detay geminin kara da yol alamayacağıydı. Ben geminin yapımını gerçekleştireyim, sonrasına bakarız mantığın da yol aldığı için, gemi sadece kara da kaldı, yaptığı kendince sanat esiri olan gemisi kara da kaldı. Gemiyi yapma amacı her ne kadar başka nedenler olsa da, geminin var olacağı yerin su olduğunu es geçerek, temel olan düşüncesine kapıldı ve sadece gemiyi inşaa etti. (detayları kitapta). Hayatlarımızda ki başarısızlık olarak değerlendirdiklerimiz, birçok durumda bundan ibaret. Amaç gemi yapmaksa, gemi yapıldı. Bu başarı olmalıydı, ama sonuç başarısızlık oldu. Başarısızlık olarak gördüklerimizde, birbirine bağlı olan zincir halkaları aslında. Kişiler başarıya odaklı yaşadığı için başarı olarak, değerlendirdikleri birçok durum sonucu aslında kendilerine dönük başarısızlıktır. Amaç suda ilerleyen, suda yol almasını istediklerimiz ise, gemi düşüncesini silmeyin, bekletin. Gemiyi yapabilecek durumda olmanız, sizin için büyük bir artı olmak ile beraber. İleriye dönük sağlıklı bir olumlamadır. Amaç su da yol almaksa, gemi den önce sal yapın ve yol almak istediğiniz suyu keşif edin. Suyunu bilmediğiniz su topluluğunda yer, yol almak zordur. Batma ihtimalinizinde olduğunu unutmamakla birlikte. Suyun kaldırma gücünü de unutmayın. Amacı yol almak olana sal da yeter sandalcıda…  Bir çok insan kendisini başarılı olarak değerlendiriyor. Neden.? (detayları kitapta). Alım gücüne sahip olmak, alım gücüne erişmek, bir veya birden fazla konuyu amaca yönelik, sonuca taşımak başarılı olma veya başarısız olma durumu değildir. Sonucu ne olursa olsun başarısızlık, olarak değerlendirdiğimiz her durum kendi içinde başarılı olma durumudur. İnsana en güzel yolu ve yol haritasını, gösteren ve belirleyici unsur olan bir pusuladır. Başarısızlık.

Uzun yıllardır, herkesin sahip olduğu kaynağı belli olmayan bir söylem vardır. Her başarılı insanın arkasında, sağında, solunda İnsan vardır diye. Başarılı olarak gördüğümüz, insanların etraflarında insanlar varsa. Başarısız olan insanların etrafında insan yok mudur. (detayları kitapta). Başarılı, başarısız insanların da öyle söylendiği gibi kimse yok. (size kitapta açıkladım çünkü çok insan yazmaz o detayı).

Prf. Uzm. Yaşam Koçu

UĞUR KILIÇ

Güven ve Değer Veriyoruz

“ Sadece ben olarak dinlendiğim yerden tek bir başlık ile yeteneklerim, becerilerim, deneyimlerim ve tecrübelerim, eğitimlerim ile sizlerle birlikteyim. ”

Hakkımda

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfamı bu sayfada bulabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Size özel bir çok hizmetimizi incelemek isteyebilirsiniz. Lütfen ilgili sayfaya bir bakın.

Öneriler

Sizin için bazı kitap, yazı, film ve şarkı gibi önerilerim var, incelemek ister misiniz?

İletişim

Benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.